İçeriğe geç

Sahibinden dev.akademi 2020 Yazılım Marathonu

Sahibinden dev.akademi maceramı anlatmak istiyorum.
Sahibinden.com’u hepiniz duymuşsunuzdur zaten, ancak nedir bu dev.akademi?

Sahibinden dev.akademi Nedir?

dev.akademi; Kariyerine yazılım alanında yön vermek isteyen başarılı genç yetenekleri bir araya getiren kariyer geliştirme programıdır.

sahibinden.com Yazılım Ekibi’nde yer almaya aday genç yetenekler, dev.akademi Yazılım Maratonu’nda kendilerine verilen süre içerisinde projelerini kodlayarak yeteneklerini gösterecekler. 4. sınıf ve yeni mezunlar katılabilir.

Sosyal medyada gezinirken karşıma çıkan reklama tıkladığımda hoşuma gitmişti, yalnızca 4. sınıf ve yeni mezunların katılabilmesi güzeldi, belki bir şansım olabilir diye başvurdum. Ayrıca ilk 5 kişiye (6-x)*2000TL (1. = 10000TL) para ödülü veriyorlardı, bunun yanında ilk 10 kişiye de sahibinden.com’da çalışma fırsatı. Para ödülünde değildim açıkçası ancak sahibinden’de tecrübe edinmek fena olmazdı 🙂

Başvuru sürecinde neler oldu?

Başvuru sürecinde öncelikle CV’lerimiz toplandı, detaylı bir analiz yapıldı. Yanlış hatırlamıyorsam 3200 kişi başvurmuş, 1500 kişi kabul edilmiş.
CV’si kabul edilen kişilere bir algoritma testi gönderildi. Hackerrank üzerinde 5 soruluk, 4 saat verilen bir test.
Soruları çok beğendim ve testi tamamen tamamlayıp gönderdim.
Birkaç gün sonra algoritma testini başarıyla tamamladığımı söylemek için aradılar, ayrıca marathonda gerekli birkaç şeyi kargolamak için ev adresimi istediler, meraklandım 🙂
Kocaman bir dev.akademi kolisi göndermişlerdi, içinde VRBOX’tan termosa, hoodie’den dumbell’a kadar her şey mevcuttu.

Marathon zamanı Microsoft Teams üzerinden bir linkle sabah 09:30’da hepimiz toplandık. 50 yarışmacı, yaklaşık 20-30 çalışan önce sahibinden ve dev.akademi tanıtımı yapıldı, daha sonra da Beyza Sözer yardımıyla sabah sporu yaptık 🙂
Spordan sonra Sahibinden.com çalışanlarından Ömer Faruk Çelebi’den teknik bir konu dinledik(CAP Theorem).
Geçen yıllarda dev.akademi ile Sahibinden.com bünyesine katılmış Emre Yıldırım, bize tecrübelerini anlattı.
Ufak bir aradan sonra İnternet Ekipler Amiri M. Serdar Kuzuloğlu bizlere muazzam bir konuşma gerçekleştirdi. 1 saatlik konuşmadan sonra VRBOX’larımızı kullanıp Sahibinden.com ofisi Sahiplex’te bir sanal tur gerçekleştirdik.
Öğle yemeği molasından sonra bize neler yapmamız gerektiğinden söz ettiler, kullanacağımız veri ve API’ları tanıttılar ve marathon başladı!

Marathonda ben pek soru sormasam da tüm sorularımızı cevaplayan harika mentorlarımız vardı, saat 13:30’da başlayan yazılım serüvenimiz saat 22:30’da sona erdi.
İlk 10 içerisine giremesem de elimden geleni yaptığımı düşünüyorum, hiç olmazsa bir tecrübe oldu :).
Marathonda yazdığım kodları aşağıdaki github reposunda bulabilirsiniz:
https://github.com/onurgule/sahibinden-dev-akademi-2020

No alternative text description for this image


Tarih:Genel

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir